Construiește-ți viitorul

Prof. coordonator: Vatră Laura

Partener: Banca Naționala a României

    Elevii de la Liceul Teoretic ,,Gheorghe Lazăr” din Avrig au avut parte de un eveniment educativ și plin de informații de actualitate în domeniul Educației Financiare. În săptămâna mondială a banilor, aceștia au avut deosebita ocazie de a se întâlni cu reprezentantul Băncii Naționale a României. Tematica propusă și dezbătută  „Construiește-ți viitorul, fii înțelept cu banii tăi” a adus numeroase curiozități în prim plan și a construit în mintea viitorilor adulți strategii de conștientizare a importanței gestionării resurselor financiare. Pe lângă aceasta,  s-a discutat în general despre bani,  istoria leului românesc și  s-au completat chestionare raportate la cele discutate și perspectiva elevilor asupra educației financiare. De asemenea, elevii au primit flyere si materiale specifice Educației Financiare.


    Le mulțumim Băncii Naționale a României,  reprezentantului acesteia, conducerii Liceului și, mai ales,  elevilor care au făcut posibilă activitatea și au demonstrat importanța Educației financiare în școli.